Monday, September 24, 2012

Meie aja kangelased

Sai korraldatud üks väga meeliülendav ja unustamatu üritus 100 inimesega meie küla rahvamajas. "Kirovi Kalurikolhoosi NEEME osakonna PIDU" :D Kartulisalat, varietee, ajalehetants ja 100 grammi.










Monday, September 17, 2012

Tuesday, September 4, 2012

September!

Võiks öelda, et suvi on nüüd selleks korraks läbi saamas. Igapäevaelu muutub natuke rutiinsemaks ja rahulikumaks, mis annab suurepärase võimaluse rohkem oma tervisele keskenduda. Grillipidusid, sünnipäevasid jms enam nii tihti ette ei tule, seega saab vabalt peaaegu terveks nädalaks oma menüü paika panna. Tervisliku menüü! Ka trennihooaeg on peagi käes ;) Nii tore.

Tore ei ole aga see, et meie vana fotoaparaat üles ütles, mis tähendab, et ma ei saa oma tegemistest, toimetustest nüüd mõnda aega pilte teha. Kirjutamist see muidugi ei takista. Hetkel tahaksingi kirja panna mõned väga maitsvad ja TERVISLIKUD toidud, mis eelmise/selle nädala menüüs olid.
Toiduainete täpseid koguseid mul kahjuks kirjas pole, sest ise teen süüa alati tunde järgi ja pole tegelikult kunagi midagi mõõtnud, võibolla peaks, ei tea :)

Hommikusöögid

  • Täisterakaerahelbepuder mee, maasikatoormoosi ja kookoshelvestega
  • Täisterakaerahelbepuder mee, mustikate ja kaneeliga
  • Ananassi-apelsinismuuti
  • Kiivi-maasika-hapupiimasmuuti
  • Kama hapupiima ja maasikatoormoosiga
  • Röstitud Rukkipala, taluvõi, mozarella, Santa Maria "Piprasegu", tomat, basiilik.
  • Avokaadovõie (avokaado, küüslauk, sidrun, sool, pipar) lemmik leivaga. Avokaado peaks olema katsudes pehme ehk siis täiesti küps, muidu on teda võimatu pastaks segada.
  • Värsked mahlad: nt kurgi-õuna-peterselli, ananassi-õuna-apelsini, kurgi-õuna-peterselli-kiivi
PS! Maasikatoormoos on mu enda tehtud nendest maasikatest, mis ma vanaema käest sain. Moos on portsjonite kaupa sügavkülmutatud ja teeb põhimõtteliselt sama välja kui süüa värskeid maasikaid. Hapupiima puhul on tegemist atsidofiilhapupiimaga ja see sisaldab vastavaid piimhappebaktereid, sama hea oleks kasutada jogurtit/keefirit. Mahlad on värskelt pressitud mahlapressiga - PARIM, mida tervise heaks teha.

Lõuna- ja õhtusöögid

  • Läätsesupp. Esimest korda elus proovisin läätsi süüa, loomulikult on need väga kasulikud, eriti kuna nad on seal supis mõnes mõttes nagu liha asemel. Maitsevad natuke herneste või ubade moodi. Supi sisse läks veel riivitud porgand, purustatud tomatid, sibul, küüslauk ja maitseained, nt karri, koriander, ingver, vürtsköömen jt.
  • Tatrapuder 2 riivitud porgandi, ühe porru ja 5 küüslauguküünega, siis veel pipar ja sojakaste, kõrvale küpsed tomatid. Tatart läks üks tassitäis. Väga väga väga hea maitsega.
  • Keedetud/praetud rohelised oad oliiviõli, meresoola, pipra ja parmesaniga.
  • Spagetid oliiviõli, praetud küüslaugu, värskete tomatite, basiiliku, rukola ja mozarellaga. Spagetid peaks ikka täistera olema.
  • Peedipüreesupp: pool kilo peete, kuni pool kilo kartulit, küüslauku, sibulat, merevaik, kohvikoor, õunaäädikas, Vegeta NATUR puljongimaitseaine (maitsetugevdajateta), pipar. Üleüldse suppi keetes tuleks tegelikult kasutada enda tehtud puljongit või siis selliseid poest ostetud puljongikuubikuid/pulbreid, mis on lisaainete vabad. Need on loomulikult kallimad kui näiteks Knorr puljongikuubikud, aga siis ongi heaks alternatiiviks naturaalsed puljongimaitseained nagu Vegeta Natur. Maitseainet kasutades on oluline ka rasvaine supi sisse saada, muidu ei ole asjal mingit maiku. Seda saab teha lisades supile koort või sula/toorjuustu või siis alguses supimaterjali poti põhjas piisavas õlis/võis kuumutada. Mina teen tavaliselt mõlemat.
  • Riisiroog: riis, soovitavalt pruun riis, äärmisel juhul Barboiled, milles on natuke rohkem mineraale ja vitamiine säilinud, kui tavalises riisis. Seda saab tegelikult ka keetmisaja järgi vaadata - pruun riis keeb 20 min, barboiled 18 min, tavaline pikateraline riis 15 min ja näiteks Basmati riis vaid 10 min, ehk siis, mida vähem töödeldud, seda kauem peab keetma ja loomulikult mida vähem töödeldud, seda parem meile ;) Edasi siis šampinjonid, paprika, sibul, küüslauk, tomat, võib ka muna sisse praadida ja/või riivjuustu lisada. Kõik pisikesteks tükkideks ja valmis keedetud riisiga pannile. Serveerida võib sweet & chilli kastmega.
  • Brokkolipüreesupp. Pool kilo brokkolit, pool kilo kartulit (tegelikult vähem, tuleb ilusamat värvi), sibul, küüslauk, merevaik, koor, maitseained ja natuke õunaäädikat või sidrunit. Äädikas on väga oluline, muidu tuleb supp veidi lääge ja raske. Miks just õunaäädikas mitte mõni muu? Sest selles on palju mineraale ja vitamiine ning on tegelikult väga tervislik toiduaine. Seda muidugi juhul kui tegemist on naturaalselt kääritatud äädikaga. Ära tunneb ta poes selle järgi, et pudeli põhjas on pruun sete. Selveris maksab suur pudel sellist naturaalset õunaäädikat umbes kaks eurot. Peale avamist tuleks hoida külmkapis. Õunaäädikat kasutatakse ka ülemiste hingamisteede raviks, pärmseene raviks, kaalust alla võtmiseks jpm. Väga kasulikku infot SIIT.
  • Tuunikalasalat: tomat, kurk, jääsalat, rukola, kuivatatud tomatid, idud, paprika, tuunikala õlis, punane sibul, küüslauk, oliiviõli, balsamiäädikas, meresool, pipar, roosuhkur. Kõiki asju ei pea ühe korraga ja alati panema :D
  • Arbuusisalat: arbuus, feta, seedermänniseemned või kõrvitsaseemned (röstitud), võib veel jääsalat, rukola, balsamico siirup, veidi soola või persillade maitseainet.
  • Tomati-mozarella-pesto-frillice-basiiliku-salat, kõrvale mingit röstileiba, näiteks Rukkipala.
  • Aurutatud brokkoli oliiviõli, meresoola, pipra ja parmesaniga. Veel juurde kodujuustu-tomati-punase sibula-salat. Või hoopis rohelise sibulaga salat :)
  • Porgandipüreesupp. Porgandeid rohkem kui kartulit, värske ingver, küüslauk, sibul, merevaik, koor, maitseained ja kõige viimasena, kui juba on püreestatud, värskelt apelsinist pressitud mahl :)))
  • Lillkapsa-kartulipuder. Lillkapsast ja kartulit ühe palju, ära keeta ja pudruks tampida koos taluvõi ja piimaga, juurde veel maitseaineid, näiteks muskaati. Võib veel hulka segada hakitud tilli, rukolat jm.
  • Läätsepüreesupp. Punased või rohelised läätsed pehmeks keeta, juurde võib lisada porgandit, tomatit, spinatit. Maitseained indiapärased ja serveerimisel kindlasti taldrikusse sidrunit pigistada, see alles annabki supile õige maitse.

Siia listidesse hakkab toite aina juurde lisanduma, siis teinekord hea vaadata, kui ei tule pähe, mida süüa teha.

Lõpetuseks üks lehekülg, mille minu arvates peaks iga inimene läbi lugema ;) - http://www.teaduselust.ee/taimetoitlusest.html